• Author:admin
  • Comments:0

Czy kawa jest zdrowa?

Często macie wątpliwości czy kawa jest zdrowa i warto ją pić. Informacje, które docierają do nas z mediów są bowiem sprzeczne. Co na ten temat mówią badania naukowe? Pić czy nie pić – oto jest pytanie.

Co dzieje się w organizmie człowieka po wypiciu kawy?

Kofeina zawarta w kawie bardzo szybko i prawie całkowicie wchłaniana jest w przewodzie pokarmowym skąd przedostaje się do układu krążenia. Swoje maksymalne stężenie we krwi osiąga po około 30-40 minutach. Nie oczekuj więc, że po 5 minutach od wypicia filiżanki czarnego naparu poczujesz jej wpływ na koncentrację czy poziom energii. Podwyższone stężenie kofeiny utrzymuje się w organizmie człowieka przez ok. 4 godziny.

Plusy picia kawy

Picie kawy wspomaga koncentrację, zmniejsza odczucie senności i zmęczenia, a w dłuższym okresie czasu zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji, choroby Parkinsona i Alzheimera! Badania wskazują na to, że wypijanie 3 filiżanek kawy dziennie może zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona aż o 30% w porównaniu do osób niepijących kawy.

Spożywanie umiarkowanej ilości kawy może zmniejszać ryzyko zawału serca i udaru mózgu – wskazują badania. Co więcej, kofeina posiada właściwości przeciwutleniające dzięki dużej zawartości antyoksydantów. Picie kawy redukuje także ryzyko rozwinięcia się cukrzycy typu 2.

Jak wskazują badania, picie nawet niewielkich ilości kawy wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka śmierci z jakiejkolwiek przyczyny oraz ryzyka zachorowania na cukrzycę, choroby serca, udar mózgu, choroby układu oddechowego.

O pozytywnych efektach działania kawy możemy mówić tylko, gdy spożywana jest ona w umiarkowanych ilościach – do 300 mg kofeiny dziennie (około 3 filiżanki kawy).

Minusy picia kawy

Nadmierne spożycie kawy, szczególnie w godzinach wieczornych, może powodować zaburzenia snu. Co więcej, kofeina zawarta w kawie zmniejsza napięcie dolnego zwieracza przełyku, co skutkuje nasileniem objawów refluksu. Dodatkowo kawa zwiększa wydzielanie kwasu solnego w żołądku, co z kolei nasila symptomy choroby wrzodowej żołądka. Może ona również pogłębiać objawy zespołu jelita drażliwego.

Nadmierne spożywanie kawy wiąże się również ze zwiększonym wydalaniem wapnia, magnezu i potasu wraz z moczem (taki wpływ wywierają jedynie duże dawki kofeiny). Niezalecane jest picie kawy oraz palenie papierosów. Badania wskazują bowiem, że zwiększa się wtedy ciśnienie tętnicze krwi.

Kawa – pić czy nie pić?

Biorąc pod uwagę zarówno plusy, jak i minusy picia kawy, można wyciągnąć wniosek, że jest to napój o korzystnym wpływie na zdrowie, jeśli spożywany jest w umiarkowanej ilości (około 3 filiżanek dziennie). Z kawy zrezygnować powinny natomiast osoby z chorobą wrzodową żołądka, refluksem oraz zespołem jelita drażliwego.

Autor: mgr Marta Szałwińska, dietetyk, psychodietetyk

Piśmiennictwo:

  1. Zygmunt Zdrojewicz, Karolina Grześkowiak, Marek Łukasiewicz: Czy picie kawy jest zdrowe?; Med Rodz 2016; 19(3): 138-145
  2. Halina Bojarowicz, Małgorzata Przygoda: Kofeina. Cz. I. Powszechność stosowania kofeiny oraz jej działanie na organizm; Probl Hig Epidemiol 2012, 93(1): 8-13
  3. Wojciech Dworzański i in.: Kawa i kofeina — wrogowie czy sprzymierzeńcy kardiologa?; Kardiologia Polska 2011; 69, 2: 173–176
  4. Wioletta Żukiewicz-Sobczak i in.: Wpływ spożycia kawy na organizm człowieka; Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2012, Tom 18, Nr 1, 71-76

No tags