• Author:admin
  • Comments:0

Jesteś stale zmęczony? Masz zły nastrój? Dokuczają Ci obrzęki? Przyczyna może być bardzo prozaiczna!

Jeśli dbasz o prawidłową i zbilansowaną dietę, spożywasz dużo warzyw i owoców, szerokim łukiem omijasz fast foody, regularnie ćwiczysz, śpisz odpowiednią ilość godzin a mimo to:

  • każdego dnia budzisz się przemęczony,
  • często masz zły nastrój,
  • masz problemy z pamięcią i koncentracją,
  • twoje palce u rąk i nogi pod koniec dnia są obrzęknięte

możliwe, że jesteś odwodniony.

Niestety bardzo często pomijamy ten element zdrowego stylu życia – odpowiednie nawodnienie organizmu. Jeśli nie mamy wyrobionego nawyku wypijania małymi łykami w ciągu dnia min. 1,5-2L płynów, prawdopodobnie jesteśmy lekko odwodnieni. Niestety uczucie pragnienia pojawia się dopiero w momencie gdy odwodnieni jesteśmy już w około 2%, dlatego nie powinniśmy na uczuciu pragnienia polegać. Pić należy również wtedy, kiedy pić się nie chce.

Zapytacie: dlaczego niedobór wody miałby powodować zatrzymywanie wody i obrzęki? Odpowiedź jest prosta. Jeśli organizmowi brakuje wody dostaje od was jasną wiadomość „Jest susza – trzeba magazynować wodę na zapas” i zatrzymuje ją w organizmie. Czasem odpowiednie nawodnienie ciała może pomóc pozbyć się problemu spuchniętych palców u rąk i łydek.

Ile zatem powinniśmy pić?

Każdy z nas powinien wypijać codziennie min. 1,5-2L płynów (głównie w postaci wody). Ilość ta zwiększa się podczas intensywnego pocenia, wysiłku fizycznego, gorączki czy wymiotów i biegunki. Pamiętajmy, że aby dobrze nawodnić organizm płyny musimy pić małymi łykami przez cały dzień.